تبلیغات
وبگاه اعضا کتابخانه ملی - ابهام در عدم اجرای قانون افزایش ساعت کاری کتابخانه در سال جدید

کتابخانه ملی، برای همۀ اعضا
تاریخ:دوشنبه 18 فروردین 1393-06:37 ب.ظ

ابهام در عدم اجرای قانون افزایش ساعت کاری کتابخانه در سال جدید

کتابخانه ملی اخیرا تغییر و تحولاتی را به خود دیده که همگان را به آینده امیدوار کرده است. ادبیاتی که ریاست جدید کتابخانه در همان بدو ورود به این مجموعه بکار گرفت، این امید را در دل ها ایجاد کرد که سازمانی که در دوره ریاست قبلی این کتابخانه مسیر اضمحلال را پیش گرفته بود، تغییر روش داده و به سوی بهبود وضعیت گام بردارد. تغییرات اخیری که ریاست سازمان ایجاد نمود، همچون انتصاب آقای غلامرضا امیرخانی به سمت سرپرست معاونت کتابخانه، موید همین امر بود که کار به دست متخصصان و اهل فن خواهد افتاد و روزهای بهتری در انتظار کتابخانه ملی است.
با اینحال در سال جدید، سه روز است که از اتمام تعطیلات نوروزی گذشته است و ساعات کار کتابخانه همچنان تا ساعت 9 شب باقی مانده است. طبق اساسنامه سازمان، کتابخانه ملی موظف است که ساعت کاری کتابخانه را در نیمه اول سال تا ساعت 10 شب افزایش دهد، اما متاسفانه چند روز است که چنین امری به تعویق افتاده است. چنین رویه ای در حالی اتفاق می افتد که همچنان تا ساعت 9 شب تعداد زیادی از مراجعین در کتابخانه حضور دارند و بسیاری نیز تمایل دارند تا کتابخانه تا ساعاتی بیشتر به کار ادامه دهد. انتظار از مسئولان امر آنست که اگر ساعتی بر ساعات کاری کتابخانه نمی افزایند، دست کم همان حداقل قانونی را رعایت کنند و از این ساعات نکاهند.
یکی از مهمترین مسائلی که طی سالهای گذشته، افزایش ساعت کاری کتابخانه در نیمه اول سال را دچار مشکل کرده بود، سرویس کارمندانی بود که مجبور بودند در شیفت اضافی کاری تا 10 شب در کتابخانه بمانند. متاسفانه کتابخانه، حاضر به ارائه سرویس به کارمندان نشده بود و برای بسیاری از آنها –خصوصا بانوان- مقدور نبود که تا این ساعت از شب همچنان مشغول به کار در بخش های مخازن کتاب و تالارها باشند و به همین دلیل ساعات امانت دهی کتاب در نیمه اول سال گذشته همچنان مشابه روال نیمه دوم سال باقی ماند. بدیهی است که این حق کارمندان کتابخانه است که از سرویس جهت رسیدن به خانه برخوردار باشند، خصوصا در مکانی که همه میدانیم از نظر امنیتی در ساعات روز چه وضعیتی دارد، چه برسد به ساعات پایانی شب. از سازمانی به بزرگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتظار می رود که چنین مشکلاتی را که برای تعدادی محدود از کارمندان ایجاد میشود، به سرعت حل کند تا هم کارمندان کتابخانه در مشکلات رفت و آمد آخر شب نیفتند و هم مراجعین با کاهش ساعات کاری کتابخانه روبرو نشوند. با اینحال، تا به امروز مشخص نیست که دقیقا دلایل مسئولان امر از معوق نگهداشتن این قانون چیست و چرا سازمان اسناد و کتابخانه ملی از افزایش ساعات کاری کتابخانه تا 10 شب سر باز زده است.