تبلیغات
وبگاه اعضا کتابخانه ملی - نصب غیر قانونی دستگاه مسدود کننده موبایل یا عدم آنتن دهنی در کتابخانه

کتابخانه ملی، برای همۀ اعضا
تاریخ:یکشنبه 6 اسفند 1391-06:37 ب.ظ

نصب غیر قانونی دستگاه مسدود کننده موبایل یا عدم آنتن دهنی در کتابخانه

در پی عدم آنتن دهی موبایل در کتابخانۀ ملی و نگرانی اعضا از نصب دستگاه مسدود کننده در کتابخانۀ ملی ، جمعی از اعضا طی تهیه درخواستی از مدیریت کتابخانه درخواست جمع آوری دستگاه مذکور یا پیگیری علت عدم آنتن دهی در کتایخانۀ ملی را نمودند. متن نامه به شرح ذیل می باشد:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر صلاحی، ریاست محترم کتابخانه ملی

با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید اخیراً مسئولین کتابخانه ملی اقدام به راه اندازی سیستم جمر، جهت مسدود نمودن آنتن موبایل در سالنها و محوطۀ کتابخانه نموده است. نوفه‌ساز یا جَمِر دستگاهی برای ایجاد نویزِ سفید در دامنۀ بالاست، که برای حذف امواج موثر فرکانس بالا استفاده می­شود. در اصطلاح تجاری به این دستگاه کور کننده آنتن موبایل یا مسدود کننده نیز اطلاق می­شود.

با توجه به استفاده از این ابزار، نگرانی­هایی در میان اعضا و مراجعه کننده ­گان به کتابخانه ملی ایجاد شده است. از نقطه نظر فنی این نگرانی‌ها به این سبب می­باشد که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خودِ تلفن همراه امواج فرکانسِ بالایی تولید می­کنند که موجب آسیب به بدن انسان می­شود، استفاده از جمر نیز بالتبع موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده­ ترین عوارض این امواج معرفی کرده ­اند. اما در حالت­های پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان­پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص­ الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار داده­اند.

در ایالات متحده استفاده گسترده و طولانی مدت این دستگاه ممنوع شده و دادگاه ایالتی میشیگان ۶ ماه تا ۳ سال زندان جهت تولید و فروش این دستگاه در نظر گرفته است. ITU سازمان تنظیم مقررات رادیویی جهانی نیز تولید و انتشار امواجی با فرکانس مورد استفاده در جمرها را ممنوع کرده است.

در ایران نیز، اخیرا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی[1]طی بخشنامه­ایی به تمامی دانشگاه­های علوم پزشکی کشور، از آن­ها خواست جلوی استفاده از این دستگاه گرفته شود. متن و توضیحات این بخشنامه در خبرگزاری ها قابل مشاهده می­باشد.

شایسته نیست جهت جلوگیری از استفاده­ی موبایل توسط تعداد اندکی از افراد در تالارهای کتابخانه، اقدامی صورت پذیرد که سلامتی کلیه افراد اعم از کارمندان، محققین و اعضای کتابخانۀ ملی را به خطر اندازد. از این رو از شما تقاضا داریم، با توجه به شدت آسیب­ پذیری، در کوتاه ترین زمان ممکن، اقدام به جمع آوری این دستگاه­ها از کتابخانه ملی بنمایید.

با تشکر و قدردانی از دغدغه­ی شما برای حفظ سلامتی افراد.                       

جمعی از اعضای کتابخانه ملی   


   بهمن ماه 1391[1]سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات، در نامه ای به برخی دانشگاه­های کشور با اشاره به نصب دستگاه­های مسدود کننده تلفن همراه (جمر) در این مراکز، خواستار جمع آوری این دستگاه به خاطر مضرات استفاده و زیان آور بودنروشن کردن آن شده است.

لینک مرتبطتصویر امضا های جمع آوری شده به شرح ریر می باشد: