تبلیغات
وبگاه اعضا کتابخانه ملی - ضعف در ارایه آمار در کتابخانۀ ملی

کتابخانه ملی، برای همۀ اعضا
تاریخ:یکشنبه 31 اردیبهشت 1391-07:25 ب.ظ

ضعف در ارایه آمار در کتابخانۀ ملی

چند روز پیش و در پی برپایی "نمایشگاه کتاب های آسیب دیده" خبری درباره نظرسنجی صورت گرفته از سوی مسئولان کتابخانه ملی بر روی وب سایت کتابخانه قرار گرفت که حکایت از آن داشت که بیش از 88 درصد از مراجعین، لغو عضویت را راهکار مناسبی برای برخورد با آسیب رسانان به کتاب دانسته اند. عنوان خبر چنین جلب توجه می کند:
«لغو عضویت راهکار پیشنهادی مراجعان برای برخورد با آسیب رسانان به کتاب»
زمانی که متن را می خوانی متوجه می شوی که بیش از 88 درصد از مخاطبین این نظرسنجی- که متاسفانه هیچ گونه آمار و اطلاع دیگری از نحوه اجرای آن و نیز تعداد مشارکت کنندگان در آن وجود ندارد- راهکارهای پیشنهادی شان عبارت بوده است از: لغو عضویت، جریمه نقدی، تعلیق عضویت.
عجیب است که نحوه اطلاع رسانی خبر به صورتی است که مخاطب در وهله اول تصور می کند که تقریبا کلیه مخاطبین این نظرسنجی، خواهان لغو عضویت افراد خاطی بوده اند! حال آنکه فرسنگ ها فاصله است میان جریمه نقدی، تعلیق عضویت تا لغو عضویت، و مشخص نیست که پیشنهاد هر کدام از این موارد از سوی پاسخگویان، چه درصدی را به خود اختصاص داده است!
گذشته از آنکه فتح باب نظرسنجی در محیط کتابخانه و اطلاع از خواسته ها و دیدگاه های مراجعین، امری ستودنی و خوش یمن است، امیدواریم که در آینده، اطلاع رسانی صحیح تر و دقیق تری از سوی وب سایت این سازمان درباره نتایج این نظرسنجی ها صورت پذیرد. همینطور امید است که این نظرسنجی ها، گستره بیشتری به لحاظ موضوع و مسائل موجود در کتابخانه ملی را به خود اختصاص دهد و منحصر به مواردی نشود که صرفا منجر به توجیه خواسته های مسئولان در سیاستگذاری های جدید شود.