تبلیغات
وبگاه اعضا کتابخانه ملی - ارایه آمار از روند فعالیت ها در کتابخانه ملی

کتابخانه ملی، برای همۀ اعضا
تاریخ:جمعه 8 اردیبهشت 1391-05:01 ب.ظ

ارایه آمار از روند فعالیت ها در کتابخانه ملی

از سال گذشته بدین سو، بعضی اوقات در محوطه کتابخانه ملی اطلاعاتی ازجزئیات آمار مراجعین ارائه می شود. این اطلاعات که بیانگر میزان ارائه خدمات کتابخانه ملی به اعضا و یا به  بازدیدکنندگان متنوع داخلی و خارجی می باشد، گاه به تفکیک ماه و سال و تعداد مراجعه کننده انجام می گردد.
گذشته از اطلاعات ارزشمندی که این ارقام در اختیار مخاطبین قرار می دهد،به نوعی احترام به اعضا و مراجعین است که ایشان را در جریان امورات جاری کتابخانه قرار می دهد و از این نظر جای تقدیر و تشکر دارد.
یکی از مهمترین مشکلاتی که مراجعین کتابخانه با آن دست به گریبان اند،کتاب هایی است که در کتابخانه موجود نیست و تعداد آن نیز آنچنان فراوان است که تعهد کتابخانه ملی را در جمع آوری کلیه کتب منتشر شده دست کم در ایران! زیر سوال می برد. مسئولین کتابخانه مدت هاست که مدعی اند در حال حل این مشکل و در دسترس قرار دادن کتابها در مخازن می باشند. با اینحال
مشخص نیست که دقیقا چه تعداد کتاب و چه عناوینی روزانه یا ماهانه وارد مخازن می شوند. آیا بهتر نیست همچنانکه اطلاعات تعداد مراجعین در ماه در محوطه کتابخانه به مراجعین اعلام می شود، اطلاعات کتاب های وارد شده به سیستم جهت مطالعه و استفاده نیز در اختیار عموم قرار گیرد؟ حتی چنانچه تعداد این کتاب ها زیاد است، می توان فایل مشخصات، عناوین و تعداد آن ها را ازطریق وب سایت به اطلاع سایرین رساند. چنین کاری هم منجر به اطلاع اعضا از کتاب های جدیدی که در اختیارشان قرار می گیرد، می شود و هم مشخص می کند که کتابخانه به صورت ماهانه چه تعداد کتابی را وارد سیستم می کند.